Magda Stachula – Trzecia

14.08.2017

Magda Stachula, Trzecia, Znak Literanova, 2017, 367 stron.

Byłam ciekawa jak Magda Stachula poradziła sobie w kolejnej powieści, bo chociaż w pierwszej („Idealna”) dostrzegłam potencjał i zgrabnie stworzone portrety psychologiczne, to zabrakło mi napięcia, które powinno towarzyszyć thrillerowi. „Trzecia” zdawała się od początku wypadać pod tym względem lepiej i przyznam, że zaczęłam wiązać z tą historią duże nadzieje.

Mówi się, że po dłuższej chwili można poczuć czyjś wzrok na sobie. Tak jakby potrafił on w pewien sposób naznaczać, dotykać z odległości. Eliza od jakiegoś czasu ma wrażenie, że ktoś ją obserwuje, a nawet robi jej zdjęcia. Tylko to sobie wyobraziła czy rzeczywiście ktoś zaczął ją osaczać? Ona jeszcze nie wie, ale czytelnik szybko odkrywa, że faktycznie jest mężczyzna, który ją wybrał i ma zamiar krok po kroku, zgodnie ze ściśle obmyślanym planem, coraz bardziej się do niej zbliżać…
 
Magda Stachula sięgnęła po dosyć ograny, ale nie znaczy to, że niedający pola manewru, motyw. Zagęszczająca się atmosfera związana z niepewnością jakie zamiary ma wobec obserwowanej kobiety jej prześladowca świetnie sprawdzała się w powieści i sprawiała, że czułam to napięcie, którego tak brakowało mi w debiucie autorki. Problem w tym, że działo się tak tylko do pewnego momentu. Im bliżej było do rozwiązania kolejnych kwestii i lepszego poznawania bohaterów, tym mniej zaintrygowania budziły we mnie kolejne wydarzenia. Trochę jak mocno nadmuchany balonik, który z czasem traci powietrze i nie robi tym samym specjalnego wrażenia. Częściowo wynikało to z faktu, że niczym tak naprawdę nie poczułam się zaskoczona, ale bardziej z tego, ze po tak obiecującym początku spodziewałam się czegoś więcej. 


Autorka ponownie dobrze sobie poradziła z wykreowaniem bohaterów, tym bardziej, że ich portrety psychologiczne okazują się dosyć niejednoznaczne. Doceniam tę umiejętność, ale wyczułam też pewien brak spójności w przypadku postaci Antona – jego zachowanie, zastosowane przez niego środki i cała otoczka (nie chcę zdradzać zbyt wiele) jakoś nie do końca mnie przekonały. 

Każdy tu ma swoje tajemnice i to niewątpliwie podkręca atmosferę. Przeszłość determinuje ich postępowanie i niejednokrotnie popycha w określonym kierunku, ale zdecydowanie nie należy szukać w niej usprawiedliwienia. Eliza, Anton i Lilianna potrafią kontrolować sytuację, chociaż każde z nich robi to na swój sposób.

„Trzecia” to książka, która może zaskoczyć, ale raczej jeżeli ma się mniejsze doświadczenie z tego typu powieściami. Dobra historia, która miała zadatki, by zyskać w moich oczach miano świetnej, ale niestety nie zdołała zaspokoić – przyznam nieco wysokich – oczekiwań. Wciągająca i napisana w taki sposób, że rzeczywiście nie jest łatwo się od niej oderwać, ale nie sprawiła, że czułam napięcie do ostatnich stron. Inna niż „Idealna” i zdecydowanie bliższa tego, by można ją było nazywać thrillerem, ale mimo to pozostawiająca spory niedosyt.  Garść cytatów:

Każdy ma swoją małą, ciemną piwniczkę, do której nie lubi schodzić, od której trzyma się z daleka. (…) Uszczelka jednego ze słoików puściła, wieczko nieznacznie uniosło się ku górze i czuć wydobywający się z środka zgniły zapach przeszłości. Pamięć ma jedną wadę. Istnieje”. (s. 84) 

~~*~~
Za książkę dziękuję wydawnictwu

Zobacz również

19 komentarze

 1. Idealna mi się podobała, Trzecią też mam w planach. Ciekawe, jak to będzie u mnie z tym napięciem :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki za udane spotkanie z autorką :) Mojego nie mogę nazwać nieudanym, ale jednak liczyłam na więcej.

   Usuń
 2. Ja póki co mam w planach "Idealną" tej autorki.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę Wiolu, że może Ci się spodobać. To ciekawy debiut, mimo że miałam wobec niego kilka zastrzeżeń.

   Usuń
 3. Może się skuszę, bo ostatnio polubiłam thrillery :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Thrillery świetnie się czyta, o ile oczywiście trzymają odpowiednio w napięciu :)

   Usuń
 4. Twórczość tej autorki zbiera sporo negatywnych opinii, które, o dziwo, w ogóle nie odciągają mnie o chęci poznania jej powieści. Tematycznie interesuje mnie bardziej "Idealna", od jakiej zapewne zacznę, ale może poznam kiedyś także "Trzecią".

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O popatrz, ja widziałam zdecydowanie więcej pozytywnych :) Ale tak czy inaczej myślę, że warto dać jej szansę jeśli czujesz się zainteresowana.

   Usuń
 5. Mimo pewnego niedosytu tematyka mnie zainteresowała.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Małgosiu, w takim razie przeczytaj jeśli będziesz miała okazję. Jest szansa, że Ciebie usatysfakcjonuje bardziej :).

   Usuń
 6. Czytałam kilka pozytywnych recenzji tej powieści i przyznam, że mnie zaciekawiła. Jednak szkoda, że na dłuższą metę nie trzyma w napięciu. Czytałam już tyle thrillerów, że pewnie nie będą zaskoczona tą historią. Muszę się więc zastanowić czy po nią sięgać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że z takim doświadczeniem w tego typu książkach, ta niczym by Cię nie zaskoczyła :)

   Usuń
 7. Trafiam na raczej letnie recenzje tej książki, więc moje początkowe zainteresowanie nią zdążyło zmaleć. ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Nie dziwię się, Aniu :) Myślę, że jednak trochę brakuje, by mogła naprawdę wstrząsnąć czytelnikiem. Z drugiej strony nie odbieram jej tej siły, bo wiadomo, że na kimś innym może zrobić większe wrażenie.

   Usuń
 8. Mnie "Trzecia" podobała się bardziej od "Idealnej", choć tematycznie to jednak debiut przykuł w większym stopniu moją uwagę. Z "Trzecią" spędziłam bardzo przyjemną noc - nie mogłam się od tej historii oderwać. Może i nie wyniosła mnie na czytelniczy szczyt, ale spełniła swoją funkcję: rozrywka była przednia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Właśnie się zastanawiam, która z powieści autorki bardziej przypadła mi do gustu i ogólnie chyba jednak "Trzecia", ale miałam też wobec niej większe oczekiwania niż w przypadku debiutu. Cieszę się, że tak Cię wciągnęła i dostarczyła rozrywki :)

   Usuń
 9. Mnie już ciekawiła Idealna jakiś czas temu, chociaż do tej pory nie sięgnęłam. :/ Ale mam w planach obie, także mam nadzieję, że w końcu poznam się z twórczością autorki i chyba właśnie zacznę od Idealnej, niż od tej :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem Twojej opinii :) "Idealna" podobała mi się jako powieść obyczajowa, ale jak na thriller, to czułam w trakcie czytania za mało napięcia.

   Usuń
 10. "Trzecią" pochłonęłam! W ostatnim czasie w podobnym stopniu wciągnął mnie tylko "Prokurator" Pauliny Świst. Polecam wszystkim, którzy jeszcze nie czytali :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do dyskusji i dziękuję za każde pozostawione słowo :)

Polub K-czyta na Facebooku

Obserwatorzy