Cytaty o książkach

5.03.2021 Lista cytatów o książkach… z książek!

Pod opiniami lądującymi na moim blogu zazwyczaj pojawia się garść cytatów, które zwróciły moją uwagę lub poruszyły jakąś strunę w moim sercu. Dziś postanowiłam zebrać w jednym miejscu te słowa, które traktują o książkach, bo to temat – co pewnie Was nie zdziwi – szczególnie mi bliski.

(…) niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która od razu trafia do jego serca”. 

(tłum. Beata Fabjańska-Potapczuk, Carlos Marrodan Casas)

 ~~*~~

Jeśli tę książkę podrzesz, porwiesz, postrzępisz, pogniesz, pozaginasz, pomażesz, pobrudzisz, poplamisz, poślinisz czy popaćkasz, jeśli ją ciśniesz lub upuścisz albo w jakikolwiek inny sposób zbezcześcisz, uszkodzisz czy potraktujesz bez należytego szacunku, możesz spodziewać się najbardziej surowych kar, jakimi dysponuję”.

~~*~~

Zamknięta książka jest niema; przemówi tylko wtedy, gdy zostanie otwarta. A użyty w niej język będzie językiem tego, kto się nad nią pochyla, zabarwiony jego oczekiwaniami, pragnieniami, dążeniami, obsesjami, jego gwałtownością, jego kłopotami”. 

 ~~*~~

A rodzina wyznawała pogląd, iż czytanie rozwijające umysł lub uczucia religijne jest dozwolone, a nawet godne pochwały – jednakże książki, które się podobają, są niebezpieczne”. 

(tłum. Joanna Kazimierczyk)

 ~~*~~

Bardzo lubił tak wchodzić znienacka do pustej jeszcze biblioteki; miał uczucie, że wskutek jego nagłego wejścia właśnie cichną setki i tysiące głosów, szeptów i śmiechów, płynących z książek, które żyją sobie na półkach. (…) Pomyślał też, że biblioteka jest może najpiękniejszym wynalazkiem ludzkości. Po książce, rzecz jasna”.

 ~~*~~

Kiedy następnym razem będziesz chciał uratować książkę, naprawdę uratować, nie ryzykuj życia. Po prostu mi powiedz, a ja zaprowadzę cię do takiego tajemnego miejsca, gdzie książki nigdy nie umierają i nikt nie może ich zniszczyć”.

(tłum. Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodan Casas)

 ~~*~~

Och, jak mi się ta książka strasznie podoba! Powiadam ci, chciałabym całe życie nic innego nie robić, tylko ją czytać”. 

(tłum. Anna Przedpełska-Trzeciakowska)

 ~~*~~

Połowa uroku starych książek tkwi w odciśniętych na nich śladach życia”. 

Kiedy znajdziesz książkę, którą pokochasz, zawsze będziesz pamiętał uczucie, jakie w tobie wywołała, jej wagę i to, jak leżała w twojej dłoni”. 

(tłum. Magdalena Nowa)

 ~~*~~

- Ale niech się panu nie zdaje, że te martwe przedmioty są zawsze nieme – mówiąc to dotknął wierzchu jednej z półek na książki. – Czasami one mówią. Do mnie”. 

(tłum. Jan Zakrzewski)

~~*~~

Wydawało się to śmieszne, ale może właśnie te książki, te pliki kartek wytworzonych z drzew, które kiedyś rosły na jej ojczystej planecie, zawierające wymyślone historie, pozwalały Thebesowi, w odróżnieniu od pozostałych, zachować pełny spokój”. 

(tłum. Magdalena Słysz)

~~*~~

Miejsca, w których mieszkamy nas kształtują (…) Budowa domu pod wieloma względami przypomina pisanie książki. Żeby stworzyć całość trzeba wielu elementów; tu i tam mieszkają ludzie”. 

(tłum. Magdalena Słysz)

~~*~~ 

Nigdy nie odczuwała samotności ani strachu w pokoju pełnym książek”. 

No i były też książki.
Każda z nich czekała, aby ktoś ją kupił, dał się jej porwać, pokochał ją. Być może słowa wydrukowane na stronach okażą się tymi słyszanymi od dawna, które ktoś skrywał w głębi duszy i nie była w stanie ich wypowiedzieć na głos?” 

Annie Darling - Mała księgarnia samotnych serc 
(tłum. Agnieszka Patrycja Wyszogrodzka-Gaik) 

~~*~~ 

(…) książki wiedzą zawsze więcej niż ich autorzy. Są zawsze mądrzejsze. Dziwnie to brzmi, lecz taka jest prawda. Kiedy już się ukażą, dają początek własnym osobliwym ideom”. 

(tłum. Aleksandra Wolnicka)

~~*~~ 

Książki mają pewną szczególną cechę, która graniczy z magią: są przepustką do innego świata. W trudnych chwilach mogą stać się źródłem siły”. 

(tłum. Joanna Prądzyńska)

~~*~~ 

Najpierw uświadomiłam sobie z przerażeniem, że jest tak strasznie dużo książek, których jeszcze nie czytałam. Opanowałam jednak strach i zamiast tego z przyjemnością pomyślałam, że tyle ciekawych książek czeka na to, żebym je przeczytała”.

Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne. To niepojęte, fantastyczne i magiczne, że dwadzieścia sześć liter w alfabecie da się złożyć na tyle sposobów, że zapełnią długie półki z książkami i zabiorą nas w świat, który nigdy się nie kończy”. 

 ~~*~~

„Skoro niszczono książki, których nikt nie czytał, to znikali również istniejący w nich ludzie”.  

~~*~~

Starałem się sam siebie pocieszać, że mam przecież swoje książki. Były prawie jak przyjaciele. A może nawet lepsze. W prawdziwym życiu nigdy nie działo się tyle wspaniałych rzeczy co w książkach”. 

(tłum. Ewelina Węgrzyn)

~~*~~ 

Książki już od dzieciństwa były jej pasją, sposobem na odseparowanie się od świata. Dzięki książkom nierzadko żyje życiem pełniejszym niż to właściwe, nudne, w którym dni przeciągają się niczym wieki, zrzucając ją w otchłań samotności ”. 

(tłum. Katarzyna Kozioł-Galvis)

~~*~~ 

Poza tym, książki stanowiły antidotum przeciwko milczeniu, ponieważ wypełniały umysł słowami niezbędnymi do zapełnienia pustki pozostawionej przez ofiary. Ale przede wszystkim umożliwiały ucieczkę. Były jej sposobem na zniknięcie. Zagłębiała się w lekturze i cała reszta, łącznie z nią samą, przestawała istnieć. W książkach  mogła być kimkolwiek. Co równoznaczne z tym, że stawała się nikim”.

(tłum. Jan Jackowicz)
~~*~~

„Mówi się, że książki same znajdują czytelników, czasami jednak potrzebują kogoś, kto wskażę im drogę”. 

„Rozumiał ludzi, którzy zbierają książki, tak jak inni znaczki pocztowe. Którzy chętnie przesuwają wzrokiem po ich grzbietach, bo w książkach mieszkają inni ludzie, z którymi czują pewną więź - a to dlatego, że dzielą te same losy. Albo chętnie by je dzielili. Którzy otaczają się książkami, jakby były ich dobrymi przyjaciółmi, z którymi wynajmują wspólne mieszkanie”. 

„Każda książka ma serce, które zaczyna pulsować, kiedy się ją czyta, bo wówczas łączą się z nim także nasze serca”. 

„Z każdą nową książką powinno się też dostawać stosowną ilość czasu, żeby móc ją w spokoju przeczytać”.
(tłum. Danuta Fryzowska)

~~*~~

Jak na osobę z tak bogatą wyobraźnią miała naprawdę duży problem z wymyśleniem, co chciałaby zrobić. Być może dlatego, że codziennie przeżywała nowe przygody razem z postaciami z książek, które czytała, i żyła życiem bohaterów historii, które sama pisała”.
Amy Harmon - Making Faces
(tłum. Joanna Sugiero)

~~*~~

Świat na kartach książek jest fascynujący, a jednocześnie groźny niczym tygrys w klatce. Podziwiasz jego urodę, wdzięk, siłę... ale wiesz, że jeśli wsuniesz rękę miedzy kraty, by pogłaskać zwierzę, nie zawaha się ci jej rozszarpać”.

 ~~*~~


Donato Carrisi - Dom Głosów
(tłum. Anna Osmólska-Mętrak)

W tym momencie zrozumiałam, że nigdy nie pojmie, jaką naprawdę moc mają powieści: moc zmieniania naszego sposobu rozumienia świata.

Alaitz Leceaga - Córy Ziemi
(tłum. Jerzy Żebrowski)

~~*~~

Zdaniem mamy na kartach powieści żyło jedyne prawdziwe piękno, jakie oferuje świat. Nakrywając do stołu, mama umieszczała na nim talerz, filiżankę i książkę”.

(tłum. Maciej Muszalski)

~~*~~

„Miał książki i nie było w wyobraźni miejsca, którego nie mógłby odwiedzić”.

„Krajobraz książkowy jest poniekąd bardziej prawdziwy od tego za oknem. Nie znika, gdy traci się go z oczu, jest zapisany pod powiekami”.

(tłum. Anna Dobrzańska)

~~*~~
Książki, które czyta człowiek, mówią o nim więcej niż to, gdzie spędza wakacje albo na kogo głosuje”. 
Gareth Rubin - Dom Klepsydry
(tłum. Robert Waliś)

Mam nadzieję, że ta lista cytatów o książkach będzie się z czasem rozrastała i wśród tak różnych spojrzeń Wy także znajdziecie takie, które Was poruszy. A może macie już swój ulubiony cytat?

Zobacz również

8 komentarze

 1. Ile wspaniałych cytatów. Coś pięknego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomyślałam, że zebranie ich w jednym miejscu będzie dobrym pomysłem :)

   Usuń
 2. Uwielbiam czytać cytaty o książkach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładne cytaty <3 Ja z tych o książkach bardzo lubię słowa autorstwa S. J. Maas "Libraries were full of ideas- perhaps the most dangerous and powerful of all weapons."

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne, niektóre wręcz piękne cytaty. Aż żałuję, że nie mam nawyku zaznaczania cytatów i pamiętania potem o tych poruszających słowach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio przypomniałam sobie, że za dzieciaka już miałam taką tendencję - zapisywałam przysłowia, które pojawiały się po prognozie pogody :))))

   Usuń

Zapraszam do dyskusji i dziękuję za każde pozostawione słowo :)

Polub K-czyta na Facebooku

Obserwatorzy