Cytaty o książkach

5.03.2021 Lista cytatów o książkach… z książek!

Pod opiniami lądującymi na moim blogu zazwyczaj pojawia się garść cytatów, które zwróciły moją uwagę lub poruszyły jakąś strunę w moim sercu. Dziś postanowiłam zebrać w jednym miejscu te słowa, które traktują o książkach, bo to temat – co pewnie Was nie zdziwi – szczególnie mi bliski.

(…) niewiele rzeczy ma na człowieka tak wielki wpływ jak pierwsza książka, która od razu trafia do jego serca”. 

(tłum. Beata Fabjańska-Potapczuk, Carlos Marrodan Casas)

 ~~*~~

Jeśli tę książkę podrzesz, porwiesz, postrzępisz, pogniesz, pozaginasz, pomażesz, pobrudzisz, poplamisz, poślinisz czy popaćkasz, jeśli ją ciśniesz lub upuścisz albo w jakikolwiek inny sposób zbezcześcisz, uszkodzisz czy potraktujesz bez należytego szacunku, możesz spodziewać się najbardziej surowych kar, jakimi dysponuję”.

~~*~~

Zamknięta książka jest niema; przemówi tylko wtedy, gdy zostanie otwarta. A użyty w niej język będzie językiem tego, kto się nad nią pochyla, zabarwiony jego oczekiwaniami, pragnieniami, dążeniami, obsesjami, jego gwałtownością, jego kłopotami”. 

 ~~*~~

A rodzina wyznawała pogląd, iż czytanie rozwijające umysł lub uczucia religijne jest dozwolone, a nawet godne pochwały – jednakże książki, które się podobają, są niebezpieczne”. 

(tłum. Joanna Kazimierczyk)

 ~~*~~

Bardzo lubił tak wchodzić znienacka do pustej jeszcze biblioteki; miał uczucie, że wskutek jego nagłego wejścia właśnie cichną setki i tysiące głosów, szeptów i śmiechów, płynących z książek, które żyją sobie na półkach. (…) Pomyślał też, że biblioteka jest może najpiękniejszym wynalazkiem ludzkości. Po książce, rzecz jasna”.

 ~~*~~

Kiedy następnym razem będziesz chciał uratować książkę, naprawdę uratować, nie ryzykuj życia. Po prostu mi powiedz, a ja zaprowadzę cię do takiego tajemnego miejsca, gdzie książki nigdy nie umierają i nikt nie może ich zniszczyć”.

(tłum. Katarzyna Okrasko, Carlos Marrodan Casas)

 ~~*~~

Och, jak mi się ta książka strasznie podoba! Powiadam ci, chciałabym całe życie nic innego nie robić, tylko ją czytać”. 

(tłum. Anna Przedpełska-Trzeciakowska)

 ~~*~~

Połowa uroku starych książek tkwi w odciśniętych na nich śladach życia”. 

Kiedy znajdziesz książkę, którą pokochasz, zawsze będziesz pamiętał uczucie, jakie w tobie wywołała, jej wagę i to, jak leżała w twojej dłoni”. 

(tłum. Magdalena Nowa)

 ~~*~~

- Ale niech się panu nie zdaje, że te martwe przedmioty są zawsze nieme – mówiąc to dotknął wierzchu jednej z półek na książki. – Czasami one mówią. Do mnie”. 

(tłum. Jan Zakrzewski)

~~*~~

Wydawało się to śmieszne, ale może właśnie te książki, te pliki kartek wytworzonych z drzew, które kiedyś rosły na jej ojczystej planecie, zawierające wymyślone historie, pozwalały Thebesowi, w odróżnieniu od pozostałych, zachować pełny spokój”. 

(tłum. Magdalena Słysz)

~~*~~

Miejsca, w których mieszkamy nas kształtują (…) Budowa domu pod wieloma względami przypomina pisanie książki. Żeby stworzyć całość trzeba wielu elementów; tu i tam mieszkają ludzie”. 

(tłum. Magdalena Słysz)

~~*~~ 

Nigdy nie odczuwała samotności ani strachu w pokoju pełnym książek”. 

No i były też książki.
Każda z nich czekała, aby ktoś ją kupił, dał się jej porwać, pokochał ją. Być może słowa wydrukowane na stronach okażą się tymi słyszanymi od dawna, które ktoś skrywał w głębi duszy i nie była w stanie ich wypowiedzieć na głos?” 

Annie Darling - Mała księgarnia samotnych serc 
(tłum. Agnieszka Patrycja Wyszogrodzka-Gaik) 

~~*~~ 

(…) książki wiedzą zawsze więcej niż ich autorzy. Są zawsze mądrzejsze. Dziwnie to brzmi, lecz taka jest prawda. Kiedy już się ukażą, dają początek własnym osobliwym ideom”. 

(tłum. Aleksandra Wolnicka)

~~*~~ 

Książki mają pewną szczególną cechę, która graniczy z magią: są przepustką do innego świata. W trudnych chwilach mogą stać się źródłem siły”. 

(tłum. Joanna Prądzyńska)

~~*~~ 

Najpierw uświadomiłam sobie z przerażeniem, że jest tak strasznie dużo książek, których jeszcze nie czytałam. Opanowałam jednak strach i zamiast tego z przyjemnością pomyślałam, że tyle ciekawych książek czeka na to, żebym je przeczytała”.

Książka to magiczny świat, pełen malutkich znaczków, które potrafią ożywić zmarłych, a żywym zapewnić życie wieczne. To niepojęte, fantastyczne i magiczne, że dwadzieścia sześć liter w alfabecie da się złożyć na tyle sposobów, że zapełnią długie półki z książkami i zabiorą nas w świat, który nigdy się nie kończy”. 

 ~~*~~

„Skoro niszczono książki, których nikt nie czytał, to znikali również istniejący w nich ludzie”.  

~~*~~

Starałem się sam siebie pocieszać, że mam przecież swoje książki. Były prawie jak przyjaciele. A może nawet lepsze. W prawdziwym życiu nigdy nie działo się tyle wspaniałych rzeczy co w książkach”. 

(tłum. Ewelina Węgrzyn)

~~*~~ 

Książki już od dzieciństwa były jej pasją, sposobem na odseparowanie się od świata. Dzięki książkom nierzadko żyje życiem pełniejszym niż to właściwe, nudne, w którym dni przeciągają się niczym wieki, zrzucając ją w otchłań samotności ”. 

(tłum. Katarzyna Kozioł-Galvis)

~~*~~ 

Poza tym, książki stanowiły antidotum przeciwko milczeniu, ponieważ wypełniały umysł słowami niezbędnymi do zapełnienia pustki pozostawionej przez ofiary. Ale przede wszystkim umożliwiały ucieczkę. Były jej sposobem na zniknięcie. Zagłębiała się w lekturze i cała reszta, łącznie z nią samą, przestawała istnieć. W książkach  mogła być kimkolwiek. Co równoznaczne z tym, że stawała się nikim”.

(tłum. Jan Jackowicz)
~~*~~

Świat na kartach książek jest fascynujący, a jednocześnie groźny niczym tygrys w klatce. Podziwiasz jego urodę, wdzięk, siłę... ale wiesz, że jeśli wsuniesz rękę miedzy kraty, by pogłaskać zwierzę, nie zawaha się ci jej rozszarpać”.

Donato Carrisi - Dom Głosów
(tłum. Anna Osmólska-Mętrak)

W tym momencie zrozumiałam, że nigdy nie pojmie, jaką naprawdę moc mają powieści: moc zmieniania naszego sposobu rozumienia świata.

Alaitz Leceaga - Córy Ziemi
(tłum. Jerzy Żebrowski)

~~*~~

Zdaniem mamy na kartach powieści żyło jedyne prawdziwe piękno, jakie oferuje świat. Nakrywając do stołu, mama umieszczała na nim talerz, filiżankę i książkę”.

(tłum. Maciej Muszalski)Mam nadzieję, że ta lista cytatów o książkach będzie się z czasem rozrastała i wśród tak różnych spojrzeń Wy także znajdziecie takie, które Was poruszy. A może macie już swój ulubiony cytat?

Zobacz również

8 komentarze

 1. Ile wspaniałych cytatów. Coś pięknego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Pomyślałam, że zebranie ich w jednym miejscu będzie dobrym pomysłem :)

   Usuń
 2. Uwielbiam czytać cytaty o książkach.

  OdpowiedzUsuń
 3. Ładne cytaty <3 Ja z tych o książkach bardzo lubię słowa autorstwa S. J. Maas "Libraries were full of ideas- perhaps the most dangerous and powerful of all weapons."

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo fajne, niektóre wręcz piękne cytaty. Aż żałuję, że nie mam nawyku zaznaczania cytatów i pamiętania potem o tych poruszających słowach.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ostatnio przypomniałam sobie, że za dzieciaka już miałam taką tendencję - zapisywałam przysłowia, które pojawiały się po prognozie pogody :))))

   Usuń

Zapraszam do dyskusji i dziękuję za każde pozostawione słowo :)

Polub K-czyta na Facebooku

Obserwatorzy