Newt Skamander - Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć

26.01.2013

Newt Skamander, Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć, Media Rodzina, 2002, 48 stron.

Istnieje z pewnością wiele gatunków zwierząt, których nigdy nie mieliśmy okazji zobaczyć, ba! może nawet nie słyszeliśmy o ich istnieniu. Dlaczego więc nie założyć, że fauna skrywa przed nami jeszcze więcej tajemnic niż nam się początkowo wydawało?  O takich właśnie niespotykanych i magicznych stworach pisze Newt Skamander (alias J. K. Rowling) w swojej książce: „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”.

Czy w Waszych domach zdarzają się awarie elektryczności?  Rabaty ogrodowe w niejasnych okolicznościach ulegają zniszczeniu? Snujecie różne teorie dotyczące dziwnych kręgów pojawiających się  w zbożu? A może nagle gospodarstwo, które całkiem dobrze prosperowało niespodziewanie przeżywa złą passę? Spośród wielu logicznych i prawdopodobnych wyjaśnień takich i innych zdarzeń Skamander prezentuje jedno – to magiczne zwierzęta odpowiadają za znaczną część tych niewyjaśnionych zjawisk. W swojej książce opisuje ponad 75 niezwykle interesujących gatunków - od elfów i chochlików, przez czerwone kapturki (które niewiele mają wspólnego z bajką) po te najgroźniejsze jak bazyliszek czy smoki.  Jeśli w Waszych głowach pojawi się teraz myśl, że takich zwierząt przecież nie ma (!) – autor i na to jest przygotowany – jasno i precyzyjnie wskazuje dlaczego mugole (czyli niemagiczni ludzie) nie są świadomi ich istnienia.

Zawarta w książce historia magicznych zwierząt, ich klasyfikacja ustalona przez Ministerstwo Magii, a także odsyłające do innych pozycji przypisy pozwalają czytelnikowi całkiem dobrze poznać faunę od strony, której z pewnością wcześniej nie zauważał. To spora porcja wiedzy, ale i świetna rozrywka, bo publikacja o której mowa jest kopią egzemplarza książki należącej do samego Harry'ego Pottera. Tu i ówdzie natknąć się więc można na poczynione przez niego i dwoje jego przyjaciół  (Hermionę i Rona) dopiski.

Ta pozycja, to podobnie jak "Quidditch przez wieki", przyjemny dodatek dla fanów serii o młodym czarodzieju.  Dla pozostałych czytelników, to trzeba przyznać, może nie stanowić aż takiej atrakcji. Jeśli jednak kogoś fascynuje lub przynajmniej choć trochę ciekawi świat magii – warto ją przeczytać.

I pamiętajcie - "Draco dormiens nunquam titillandus", jak przestrzega w przedmowie do książki Albus Dumbledore :) 

Zobacz również

3 komentarze

 1. ojaaa.
  super super ;D
  chciałabym to przeczytać ;3

  OdpowiedzUsuń
 2. Błagam powiesz mi gdzie kupiłaś książkę ? Nigdzie nie mogę jej znaleźć :c

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Chyba nie pomogę bo książkę otrzymałam w prezencie :) ale polecam śledzenie allegro - czasami się tam ta książka pojawia :)

   Usuń

Zapraszam do dyskusji i dziękuję za każde pozostawione słowo :)

Polub K-czyta na Facebooku

Obserwatorzy