Jennifer L. Scott - Lekcje Madame Chic

13.10.2013

Jennifer L. Scott, Lekcje Madame Chic [Lessons from Madame Chic], tłum. Anna Sak, Agnieszka Sobolewska, Wydawnictwo Literackie, 2013, 296 stron.


Żyjemy w ciągłym biegu, zatrzymując się tylko wtedy gdy przychodzi chwila na sen (na który zresztą poświęcamy coraz mniejszą część nocy). Deficyt czasu sprawia, że przestajemy zwracać uwagę na drobne rzeczy, skupiając się na kluczowych zadaniach z listy planów na dziś czy jutro. W tym nieustannym pędzie trudno o rozkoszowanie się zwykłymi codziennymi sprawami i czerpanie radości z czynności, które niekoniecznie sprawiają nam przyjemność. Okazuje się jednak, że nawet sprzątając czy wybierając się po zwyczajne sprawunki można dostrzec w nich więcej niż spełnienie przykrego obowiązku. Brzmi nieco jak kawałek optymistycznego, ale i odrobinę naiwnego poradnika, prawda? A może jednak jest w tym wszystkim coś więcej niż tylko banalne stwierdzenia? W końcu Jennifer L. Scott napisała książkę, w której aż roi się od różnych wskazówek, które mają uczynić nasze życie bardziej wytwornym, stylowym i przede wszystkim szczęśliwszym – jednym słowem: chic!

Autorka – Amerykanka z pochodzenia - w czasach studenckich miała okazję wyjechać do Paryża i przez pół roku mieszkać u tradycyjnej francuskiej rodziny. Ten pobyt stał się dla niej niezwykle cennym doświadczeniem, które zupełnie zmieniło jej postrzeganie wielu spraw i wiele nauczyło. Był to również impuls, który skłonił ją do założenia bloga The Daily Connoisseur, na którym pisała o swoich doświadczeniach z pobytu we Francji. Jakiś czas później Jennifer L. Scott, realizując swoje marzenie, napisała książkę dzięki której  możemy odkryć tajemnicę paryskiego szyku.

Książka podzielona została na trzy części: „Dieta i aktywność fizyczna” , „Styl i uroda” oraz „Jak żyć z klasą”, w których autorka pisze o swoich przyzwyczajeniach sprzed wyjazdu do Paryża, konfrontując to z zasadami jakie poznała obserwując codzienność rodziny u której mieszkała, a także innych mieszkańców francuskiego miasta. Obraz życia paryżan który wyłania się z kolejnych stron tej pozycji z jednej strony budzi pewien zachwyt, a z drugiej wydaje się tak uporządkowany i idealny, że aż trudno w niego uwierzyć. Państwo Chic nie mają żadnych złych przyzwyczajeń (nigdy nie podjadają między posiłkami, nie marudzą, wyglądają zawsze nienagannie), a ich codzienność to niekończące się pasmo drobnych radości. I o ile nie kwestionuje, że rodzina ta faktycznie mogła żyć w tak harmonijny i godny pozazdroszczenia sposób, o tyle miałam wrażenie, że autorka cały Paryż na tej podstawie w pewien sposób idealizowała. Chociaż może być i tak, że niesłusznie się czepiam tego sielskiego obrazka bo przecież nie miałam okazji zobaczyć jak rzeczywiście żyją i jacy są Francuzi. Ocenę akurat tego aspektu pozostawię więc tym, którzy w tym względzie mają większe doświadczenie.

Wróćmy jednak do tego, co stanowi istotę tej książki, czyli porad, które serwuje nam autorka i ich przydatności w odniesieniu do naszego życia. Oczywiście nie sposób przytaczać tu wszystkich wskazówek, które otrzymujemy, ale o kilku z nich warto wspomnieć. Jennifer L. Scott zwraca uwagę między innymi na to, co i w jaki sposób powinniśmy jeść. W przypadku rodziny u której mieszkała główny posiłek był celebracją nawet nie tyle jedzenia (choć ono odgrywało z pewnością ważną rolę), ale czasu który można wówczas spędzić razem i rozmów, które mają rozwijać intelektualnie, ale i zacieśniać rodzinne więzi.
Przenieście się na chwilę myślami do swojej garderoby (u mnie zdecydowanie przydałoby się zrobić porządek) i wyobraźcie sobie, że na obecny jesienno-zimowy sezon musicie wybrać tylko 10 (słownie: dziesięć) rzeczy, które będą stanowiły całość Waszych stylizacji. Wprawdzie szczęśliwie nie musicie zaliczać do tego dodatków i okryć wierzchnich, ale i tak pewnie większości z nas wydaje się to mało realne. Tę zasadę ograniczenia liczby nieprzemyślanych, zniszczonych czy niedopasowanych do naszego stylu i potrzeb ubrań, na rzecz dobrej jakości i świetnie leżących elementów garderoby stosowała rodzina madame Chic. 

Takich wskazówek, które mają nam pomóc lepiej zorganizować swoją codzienność jest w tej książce wiele. Niestety część z nich wydawała mi się zdecydowanie banalna. Sama autorka zresztą jakby w pewnych kwestiach folgowała sobie mówiąc, że te (idealne przecież!) zasady można nieco naginać do własnych potrzeb. Miałam wówczas wrażenie, że w całym tym zachwycie paryskim stylem życia nie jest w pełni szczera albo raczej w rzeczywistości nie wszystko odpowiada jej osobowości. A może był to raczej przejaw ostrożności, który kazał autorce nie przyjmować roli wyroczni w różnych sprawach i pozostawiać swobodę wyboru każdemu z nas. Najważniejsze przecież, aby żyć tak jak nam jest wygodnie – każdego z nas uszczęśliwia coś innego, a wkładanie kogokolwiek w szufladki idealnych rozwiązań zwykle i tak się nie sprawdza.

Faktem jest, że przed lekturą tej książki nastawiłam się może nie na totalne zaskoczenie trafnością i oryginalnością zawartych w niej treści, ale na nieco nowe spojrzenie na pewne sprawy. Pod tym względem czuję się nieco rozczarowana. Pióro autorki było jednak lekkie i łatwe w odbiorze, dlatego lekturę tej pozycji mogę uznać za przyjemną. Jednak czy „Lekcje madame Chic” czegoś mnie nauczyły? Im dłużej się nad tym zastanawiam, tym bardziej wydaje mi się, że brakowało w nich świeżego powiewu, który pozwoliłby mi bez wahania odpowiedzieć na to pytanie tak. Przyznaje jednak, że znalazłam w tej książce kilka wartościowych porad, które skłoniły mnie do zastanowienia nad tym, jak wygląda moja codzienność i czy potrafię w niej odnajdować tyle radości i tak wspaniale celebrować każda chwilę jak to robiła madame Chic. I chociaż, w moim odczuciu, nie znajdziecie w tej pozycji nieznanych wcześniej rozwiązań, to jako lekka lektura na leniwe popołudnie z pewnością zda egzamin.


  Garść cytatów:

(…)nie ma takiej chwili, która byłaby za mało ważna, żeby dobrze ją przeżyć”. (s. 33)

Zaczynasz z zamiarem sprawdzenia skrótu najważniejszych wiadomości, a kończysz na Pudelku”. (s. 253)

Zobacz również

22 komentarze

 1. Ostatnio zalegam w książkach (nie wspominając już o tym, że mam pełno lektur), a "Lekcje Madame Chic" pasują mi na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Wiele już o niej słyszałam i chętnie bym przeczytała dla zrelaksowanai się.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. O tak, jako relaksująca książka może się sprawdzić :)

   Usuń
 3. Autorka ma chyba zeza rozbieżnego. Tak mi się wydaje przynajmniej na tej fotografii :P
  Ale nie o tym mowa - pewnie do wielu zasad bym się nie przystosowała, jak chociażby z tym ubiorem, a inne uznałabym za powielane banały. Chociaż początkowo ta książka brzmiała dla mnie interesująco, im więcej opinii czytam, tym bardziej się zniechęcam i wydaje mi się wielkim bzdetem :P

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przez Ciebie nie mogę teraz normalnie patrzeć na to zdjęcie :P

   Usuń
  2. czy zawsze zauważasz i komentujesz publicznie niedoskonałości fizyczne u drugiej osoby?

   Usuń
  3. Anonimie, proszę o podpisywanie swoich wypowiedzi. A co do Twojego pytania to nie sądzę aby żadna z nas miała na celu urażenie kogokolwiek.

   Usuń
 4. Jeśli będę miała okazję to przeczytam. Ale nie będę szukała tej książki na siłę.

  OdpowiedzUsuń
 5. Jak napatoczy się na mnie ta książka, to będę skłonna ją przeczytać:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Wszyscy ostatnio piszą o tej książce... Nie wydaje mi się ona na tyle pomocna, żeby wydać na nią pieniądze. Ale gdybym znalazła ją w bibliotece, chętnie spróbowałabym przeczytać;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mnie skusiły pochlebne recenzje. Nie żałuję, że przeczytałam tę pozycję bo była to przyjemna lektura, ale mam też przeświadczenie, że na miejsce tej książki w mojej biblioteczce mogła znaleźć się inna - lepsza. :)

   Usuń
 7. Znam francuską rodzinę i nie zauważyłam, żeby żyli inaczej niż reszta świata, nie licząc tego że piwo serwują w małych butelkach ;-)
  Nie mam zacięcia do tej książki, bo nie sądzę, żebym dowiedziała się z niej o tym, czego jeszcze nie wiem, ale może na umilenie czasu, jak knig mi zabraknie, to i ta wyda się idealna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A widzisz więc tak jak można się było spodziewać nie każdy Francuz jest tak sam :)
   PS. Jesteś druga znaną mi osobą, która używa słowa "knig" :P

   Usuń
 8. Fajnie to wszystko opisałaś, ale mimo wszystko jakoś nie czuję, żeby to była książka dla mnie :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Paryż zrobił na mnie wielkie wrażenie, i choć nie jestem pewna czy książka spełniłaby moje oczekiwania, chętnie bym się na nią skusiła.

  OdpowiedzUsuń
 10. Hmm, dziesięć rzeczy na sezon jesienno-zimowy? Toż ja mam tyle na cały rok! ;)
  Mam wrażenie, że o takich sprawach jak moda i uroda, styl etc. lepiej czytać na blogach, na pewno wychodzi to taniej, a za zaoszczędzone pieniądze można kupić jakąś powieść. ;)

  OdpowiedzUsuń
 11. Nie czuje zainteresowania tematyką tej książki na tyle, bym chciała ją lepiej poznać.Ponadto te banalne wskazówki, o których wspominasz także mnie zniechęcają. Krótko mówiąc nie zaskrzyło, więc nic na siłę.

  OdpowiedzUsuń
 12. Jakoś ta książka nie krzyczy do mnie- "przeczytaj mnie!" :)

  OdpowiedzUsuń
 13. Ta ksiązka jakoś mnie nie przekonuję, chyba nie odnalazłabym się w niej, mimo lekkiego i przyjemnego stylu :)

  OdpowiedzUsuń
 14. U mnie wrażenia po przeczytaniu były chyba trochę bardziej optymistyczne - jasne, książka nie zmieniła całego mojego życia, ale jednak (jak wspomniałaś) świetnie się ją czyta i ma w sobie trochę wartościowych treści. Mnie autorka kupiła chyba całą tą Francją, bo mam małą manię na jej punkcie ;)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do dyskusji i dziękuję za każde pozostawione słowo :)

Polub K-czyta na Facebooku

Obserwatorzy