Stephen King - Lśnienie

25.02.2015


Autor: Stephen King
Tytuł: Lśnienie
Tytuł oryginału:  The Shining
Tłumaczenie:  Zofia Zinserling
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Rok wydania: 2009
Liczba stron: 520

Mógłbyś powiedzieć, że jesteś pisarzem, ale sam wiesz, że to za duże słowo jak na trochę sprzedanych opowiadań i ciągle nieskończoną sztukę. Decydujesz się na podjęcie pracy w hotelu zamykanym na zimowy sezon, mimo że jego dyrektor ewidentnie patrzy na ciebie z góry, a sama perspektywa odcięcia od świata przez zwały śniegu nie jest zbyt kusząca. Poza tym fakt, że mężczyzna, który poprzednio pełnił funkcję dozorcy z zimną krwią zamordował swoją żonę i córki, a następnie popełnił samobójstwo, jakoś nie nastraja optymistycznie. Dodatkowo Panorama nie cieszy się dobrą sławą – wielokrotnie zmieniająca właścicieli, w przeszłości była świadkiem rozpasania na balach, ale dramatów, w których śmierć odgrywała główną rolę.

Nazywasz się Jack Torrance i nie masz wyboru. Za pobicie ucznia zostałeś zwolniony z posady nauczyciela, a agresja i porywczość raczej nie prezentują się dobrze w podaniach o pracę. Przyjaciel załatwił Ci zajęcie i powinieneś być mu wdzięczny, tym bardziej, że zmiana otoczenia może pomóc w poukładaniu rodzinnych spraw. Cóż, jako mąż i ojciec też nie radzisz sobie najlepiej – poważne problemy z alkoholem (wprawdzie chwilowo zażegnane, ale jednak) i napady złości, na tyle poważne, że połamałeś swojemu synowi rękę, pozbawiają Cię szans na tytuł rodzica roku. Może więc wspólny kilkumiesięczny pobyt w hotelu sprawi, że weźmiesz odpowiedzialność za swoje życie i wreszcie ustawisz je na właściwe tory. Oczywiście jeżeli nie wydarzy się nic nieoczekiwanego…

Jak to u Stephena Kinga bywa, zanim skupimy się na głównej akcji, najpierw zostaniemy uraczeni porządną (ale nie przesadną) dawką obyczajowej otoczki, dzięki której powołani przez niego do życia bohaterowie, przestaną być tylko jednowymiarowym tworem. Bez problemu wczujemy się w ich sytuację, nawet jeżeli ich doświadczenia w rzeczywistości nie są nam specjalnie bliskie. Dobrze poznamy każdą z postaci: Jacka, który nie radzi sobie z gniewem i pociągiem do alkoholu, ale zdaje sobie sprawę z własnych niedoskonałości i na swój sposób kocha rodzinę; Wendy – żony rozdartej pomiędzy trudną miłością do męża, troską o bezpieczeństwo syna, a własnymi potrzebami i poczuciem, że staje się podobna do matki, która nigdy nie szczędziła jej krytyki; Danny’ego – pięcioletniego chłopca, widzącego znacznie więcej niż przeciętny człowiek, słyszącego myśli innych i potrafiącego przewidzieć co może się wydarzyć, a przy tym mocno zagubionego wobec wizji, których doświadcza. To z tą trójką spędzimy najwięcej czasu, ale może się okazać, że w Panoramie nie są jedynymi mieszkańcami, a pobyt w hotelu zamieni się w walkę o przetrwanie.

Nie będę ukrywała, że sporo sobie obiecywałam po „Lśnieniu”, widząc w tym tytule szansę na poznanie S. Kinga w jednej z najlepszych odsłon i zatopienia się w historii, która przynajmniej dorówna świetnej „Misery”. Tym, co łączy te dwie powieści jest klaustrofobiczny klimat, genialnie sportretowani bohaterowie i duża dawka napięcia, które towarzyszy czytelnikowi w trakcie lektury. Autor w obu przypadkach umieścił swoich bohaterów na niewielkiej przestrzeni, sprawiając, że z każdą chwilą wydaje się ona jeszcze mniejsza. Wyposażył ich w całą paletę cech charakteru, dorzucając do tego gesty i słowa i tworząc postaci realne i niejednoznaczne. Wnikamy w ich psychikę, obserwujemy toczące się w ich głowach bitwy i próbujemy przewidzieć jak postąpią. Nie zawsze się to udaje, ale to sprawia, że wydają się jeszcze bardziej ludzcy.

Zaczęłam czytać „Lśnienie” i chociaż nie od razu pojawia się groza, to nie mogłam się uwolnić od towarzyszącego mi w trakcie czytania (ale i w przerwach w lekturze) napięcia. Trwałam w zawieszeniu, oczekując na to, co się wydarzy i zdając sobie sprawę, że nie będzie to nic przyjemnego. King od początku zaszczepił we mnie przeświadczenie, że w hotelu można się spodziewać wszystkiego i nawet w chwilach złudnego spokoju trzeba mieć oczy szeroko otwarte. Autor mądrze dawkuje napięcie, trzymając je na wysokim poziomie, ale nie odkrywając od razu wszystkich kart. Jack, Wendy i Danny nie poznają wszystkich tajemnic Panoramy pierwszego czy drugiego dnia pobytu. Znalazłam się razem z nimi na emocjonalnej huśtawce, w której dominuje niepewność i niepokój. Podchodzimy na przykład do budzących irracjonalny strach drzwi, ale nie otworzymy ich od razu, by zmierzyć się z tym, co tam czeka.  Będziemy czekali przez pewien czas, z ciarkami przechodzącymi po plecach, niemal pragnąc, żeby wreszcie groza przybrała jakiś konkretny kształt i udręka nieprzerwanego napięcia wreszcie się skończyła. Właśnie takich emocji od książek tego typu oczekuję i „Lśnienie” mnie zdecydowanie pod tym względem nie rozczarowało.

Cieszę, że to, co tak podobało mi się w „Misery”, czyli połączenie wciągającej i niepokojącej historii z genialnym wniknięciem w psychikę bohaterów, pojawiło się również w „Lśnieniu”. W tym drugim przypadku dawka napięcia jest nawet jeszcze większa, a poprowadzona w świetnym stylu opowieść wgryza się w umysł. Napisać, że Panorama to nawiedzony hotel, w którym dzieją się dziwne rzeczy to zdecydowanie za mało. To, co się w nim kryje nie ukazałoby swojej grozy bez połączenia z ludzkimi słabościami, a gdy znikną wszelkie hamulce w człowieku, koniec będzie bliski.

Garść cytatów:

Cofnęła się, bo palił ją wzrokiem, i spróbowała przywdziać uśmiech o jeden numer za mały. (s. 206)

Według mnie to bardziej przerażające, niż gdyby ktoś obcy skradał się po korytarzach. Od obcego można uciec. Nie można uciec od samego siebie.(s. 308)

I robiono tam rzeczy nigdy niewzmiankowane w prasie, bo pieniądze umieją mówić po swojemu.(s. 462)


Zobacz również

31 komentarze

 1. Mam straszne zaległości w czytaniu Kinga, a "Lśnienie" jest na mojej liście :) Ale najpierw "To" i "Miasteczko Salem", bo akurat mam je na półce :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To czekam na Twoje wrażenia bo wspomnianych tytułów nie czytałam :) "To" poraża mnie odrobinę ilością stron, ale tak naprawdę jak powieść wciągająca to nie wiadomo kiedy docieramy do końca :)

   Usuń
  2. "To!" sprawi, że znienawidzisz clownów i baloniki nie będą już takie lekkie... Dobra książka...

   Usuń
 2. Nie czytałam jeszcze nic Kinga, aż mi wstyd. Ale zacznę od ,,Lśnienia", chyba nawet mam w biblioteczce ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Żaden wstyd :) Ale jak już "Lśnienie" zagościło w Twojej biblioteczce to koniecznie przeczytaj :) Myślę, że to dobry wybór na pierwsze spotkanie z autorem :)

   Usuń
 3. Ja tak samo jak moja poprzedniczka nie znam nic Kinga... Ale zacznę od "Miasteczka Salem" lub "Cmętarza Zwieżąt". :)

  OdpowiedzUsuń
 4. "Lśninie" również mam w planach tak jak i Misery :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Yhm. Wracać nocą samotnie przez plac zabaw otoczony żywopłotem, po tym jak wcześniejszej nocy czytało się "Lśnienie" - bezcenne. O_o

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. I zaczynamy się zastanawiać czy jest nadal w tej samej odległości czy zmienił położenie :P

   Usuń
  2. Hehe, to by było rzeczywiście ciekawe doświadczenie :).

   Usuń
 6. Uwielbiam tę książkę. Ta duszna atmosfera, ograniczone grono bohaterów, szalone zachowanie Jacka i opuszczony hotel, jak dla mnie King pokazał w tej powieści prawdziwe mistrzostwo. Wspominasz w recenzji o "Misery", muszę sięgnąć po tę historię, bo coś mi mówi, że też będę nią zachwycona :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wszystko co w Kingu najbardziej lubię :))

   A "Misery" to również świetna powieść - może dawka grozy jest mniejsza, ale to nadal mocna rzecz.

   Usuń
 7. Ta książka obowiązkowo na mojej liście "Must read" :)

  OdpowiedzUsuń
 8. "Lśnienie" gości na mojej liście książek do przeczytania już od naprawdę długiego czasu... Czytałam już kilka książek Kinga, ale ta wciąż mi ucieka. Chyba muszę bardziej stanowczo podejść do odhaczania kolejnych pozycji z listy ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mi często zdarza się coś na taką swoją listę wrzucać, a później i tak jakoś zapominam o części tytułów, dlatego staram się konsekwentnie sięgać po powieści, które na niej mam :) Z jakiegoś powodu się tam znalazły, więc szkoda by było odsuwać w czasie szansę na świetną lekturę :))

   Usuń
 9. Jedna z moich ulubionych ksiażek tego autora, wynikająca z faktu, że mam do niej ogromny sentyment. Konieznie muszę do niej wrócić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe czy wywołałaby podobne emocje co za pierwszym razem :)

   Usuń
 10. Czuję się zbyt przerażona by ją czytać :D Jest to jedna z tych książek, których wystrzegam się jak ognia, bo pewnie po zamknięciu i odłożeniu jej na półkę musieliby mnie zamknąć w psychiatryku - jestem mało odporna na paranormalne kwestie. Hm, raczej nawet nie mało, a w ogóle nie jestem odporna.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przyznaję, że ja też nie jestem odporna, chociaż najbardziej to się objawia przy okazji filmów - dlatego nie oglądam horrorów :))

   Usuń
 11. Tak to jest z tym Kingiem, że jego twórczość dosłownie uwielbiam, a jednak z każdą kolejną przeczytaną książką coraz mniej mnie przekonuję. Jest świetnym obserwatorem ludzkich osobowości. Pisze kapitalne dialogi. Ale ten "mistrz horroru" nie do końca mi pasuje,bo uważam, że lepiej pisze o ludzkich dramatach i lepiej wypada, gdy opisuje szaleństwo i pijaństwo Jacka, aniżeli we fragmentach typowo horrorowych. I może to też źle zabrzmi - ale Kubrick zrobił to lepiej.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam takie wrażenie (ale zaznaczam, że Kinga znam na razie właściwie odrobinę, z kilku powieści) że ta łatka "mistrza horroru" tak mocno do niego przylgnęła, że czytelnicy oczekują grozy na najwyższym poziomie, takiej, która nie pozwala w nocy zasnąć. A z tego co do tej pory przeczytałam wynika to, co bardzo trafnie zauważyłeś - S. King przede wszystkim genialnie portretuje ludzi i wnika w ich psychikę. To widać zarówno w "Lśnieniu" jak i w "Misery". W tym pierwszym przypadku odczuwałam duży niepokój w trakcie lektury, ale ja jestem podatna na odczuwanie strachu :) Ktoś bardziej odporny pewnie będzie poruszony mniej. A do Kubricka autentycznie boję się zabierać z obawy przed zarwaną nocą po takim seansie.

   Usuń
  2. King zdecydowanie nie polubił ekranizacji Kubricka, do tego stopnia, że potem sam był gotów produkować nową wersję, która bardziej byłaby wierna jego wizji. Kubrick skupił się na czym innym, choć moim zdaniem wyciągnął z powieści to, co najlepsze - resztę zrobił po swojemu. A Kinga szczególnie uwielbiam właśnie w takim wydaniu, jak "Misery", "Cztery pory roku" czy nawet całkiem nowy "Joyland". Tam, gdzie groza jest raczej umowna, gdzie demon wychodzi z wnętrza człowieka, a nie koniecznie traktowany jest w sensie dosłownym.

   Usuń
  3. A tak, gdzieś czytałam o tym, że Kingowi ekranizacja nie przypadła do gustu.
   Te ludzkie demony są często bardziej przerażające i rzeczywiste.
   Na półce czeka na mnie kilka tytułów autora, więc czekam na kolejne spotkania. Wiele jest takich książek, które mnie mocno ciekawią (np. "Carrie" czy "Cztery pory roku" o których wspominałeś).

   Usuń
 12. Właśnie zdobyłam "Cmętarz zwieżąt" i bardzo się cieszę, że będę mogła przeczytać pierwszą w moim życiu książkę Kinga. Mam nadzieję, że tam też będzie sporo obyczajowej otoczki, bo nie przepadam za kryminałami.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tego tytułu też jestem ciekawa :) Mam nadzieję, że Ci się spodoba - tym bardziej, że to pierwsze spotkanie z autorem, więc dobrze gdyby było udane :)

   Usuń
 13. Masz rację. Napisać tylko "nawiedzony hotel" - to jak nie napisać niczego;) Książka jest świetna, a sama od pewnego czasu myślę nad powtórnym jej przeczytaniem;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawe jakie wrażenie wywarłaby na Tobie przy powtórnej lekturze :)

   Usuń
 14. „Lśnienie” to podobno najlepsza książka Kinga. Mnie ciężko to ocenić, bo jak dotąd czytałam tylko „Pana Mercedesa”, w którym grozy było jak na lekarstwo. Może więc „Lśnienie” trochę bardziej się w tej mierze spisze.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Pan Mercedes" czeka na mnie na półce :) Nie spodziewam się, że w każdej książce S. Kinga pełno będzie grozy, mi zresztą najbardziej podoba się jego umiejętność tworzenia niejednoznacznych bohaterów i obserwacji codzienności. Czy "Lśnienie" jest najlepsze nie wiem, bo wiele tytułów jeszcze przede mną, ale myślę, że mogłoby Ci się spodobać :)

   Usuń
 15. Kinga czytałam namiętnie, nawet w prezencie zaczęłam jego powieści dostawać... Horrory lubię tylko w jego wydaniu, a kondensacja jego kunsztu miała być zebrana podobno w "Mrocznej wieży", którą też miłuję...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Do poznania "Mrocznej wieży" trochę czasu minie bo mam sporo innych tytułów tego autora, ale dobrze wiedzieć, że to taka dobra literatura :)

   Usuń

Zapraszam do dyskusji i dziękuję za każde pozostawione słowo :)

Polub K-czyta na Facebooku

Obserwatorzy