David Stiebel - Kiedy rozmowa pogarsza sprawę

8.12.2012

David Stiebel, Kiedy rozmowa pogarsza sprawę, tłum.Anna Cichowicz, Amber, 2003, 183 strony.

W naszej świadomości utarło się przekonanie, że komunikacja jest podstawą kontaktów międzyludzkich, czynnikiem niezbędnym do sprawnego funkcjonowania w społeczeństwie. Co  jednak, gdy wzajemne zrozumienie nie wystarcza? Dr David Stiebel w swojej książce „Kiedy rozmowa pogarsza sprawę” stawia tezę, że porozumienie nie tylko nie rozwiązuje problemów, ale równie często prowadzi do ich zaognienia. Czytelnik mógłby  w związku z zakorzenioną wiarą w moc szczerej rozmowy z góry odrzucić takie podejście, gdyby nie fakt, że autor jest wybitnym psychologiem i autorytetem w dziedzinie negocjacji.  Jego niekwestionowana pozycja wybitnego mediatora, wykładowcy University of California, współpracownika CNN, CBS, NBC, sprawia, że czujemy, że może warto chociaż zapoznać się z jego punktem widzenia.

Kiedy rozmowa pogarsza sprawę” to 183-stronicowy poradnik, który na konkretnych przykładach, bez przesytu podręcznikowych sformułowań, uczy jak wykorzystywać opracowaną przez autora, składającą się z 4 kroków, metodę strategicznej komunikacji  w codziennym życiu.  Stiebel stwierdza, że warunkiem rozwiązywania problemów nie jest, jak się powszechnie uważa, porozumienie, ale odpowiednia strategia, czyli podejście, które pomaga osiągnąć cel. Znaczące jest, że nie uzurpuje sobie prawa do znajomości metody uniwersalnej - wyraźnie zaznacza, że strategia, która pozwoli na rozwiązanie każdego problemu zwyczajnie nie istnieje.

Język książki nie sprawia trudności - jest zrozumiały, ale co równie ważne nie uproszczony w nadmierny sposób.  Stiebel wielokrotnie podkreśla, że z jego metody może korzystać każdy.  Kiedy rozmowa pogarsza sprawę nie jest tylko zbiorem suchych, niewiele mówiących faktów - to konkretne historie i przykłady na to, jak w praktyce stosuje się przedstawione zasady.  Zaczynając od negocjowania z jakim spotyka się każdy z nas na co dzień, przez odwołania historyczne i biznesowe, a na negocjacjach Abrahama z Bogiem kończąc. Pomocne okazują się również najważniejsze wnioski umieszczone na końcu każdego rozdziału - dzięki temu mamy możliwość usystematyzowania przedstawionych informacji w postaci krótkich, jasnych sformułowań do których w każdej chwili możemy wrócić, bez konieczności przeszukiwania całości książki. Autor nie uniknął jednak nadmiernych przerysowań, szczególnie przy tworzeniu tabel w postaci „potocznych mądrości”.

Gdy po lekturze jakiejś publikacji odkładam ją na półkę, zawsze zastanawiam się czy jest to książka w jakiś sposób wyróżniająca się spośród innych o podobnej tematyce. Kiedy rozmowa pogarsza sprawę”, to pozycja której nie można odmówić interesującego spojrzenia na komunikowanie się i negocjacje. D. Stiebel sprawdził się jako przewodnik, który prowadzi czytelnika krok po kroku,  pokazując, że odpowiednio odczytując wskazówki jakie spotykamy na drodze i stosując kilka prostych metod możemy rozwiązać niemal każdy konflikt. Pewne jest także, że to książka przydatna, choć jej „nowatorski” (opinia zawarta z tyłu okładki) charakter zaskoczył mnie w mniejszym stopniu niż tego oczekiwałam. Być może po prostu jest to kwestia czasu, który upłynął od chwili wydania (2003 r.), niemniej jednak była to raczej  dobrze poprowadzona lekcja, pozwalająca mi poukładać  sobie w głowie zasady postępowania i działania, których skuteczności świadoma byłam już wcześniej.

Zobacz również

0 komentarze

Zapraszam do dyskusji i dziękuję za każde pozostawione słowo :)

Polub K-czyta na Facebooku

Obserwatorzy