Sophie Daull – Camille, moja ptaszyna

25.05.2017


Sophie Daull, Camille, moja ptaszyna [Camille, mon envolée], tłum. Ewa Kaniowska, Czarna Owca, 2017, 163 strony.

Są takie książki, o których trudno pisać. Pamiętam, że jakąś wewnętrzną blokadę przed ubraniem w słowa wrażeń wywołały we mnie między innymi „Chustka” Anny Sałygi, „Zorkownia”  Agnieszki Kalugi, „Kato-tata. Nie-pamiętnik” Halszki Opfer czy „3096” Natashy Kampush. Za każdym razem, chociaż historie w nich zawarte były zupełnie inne, miałam poczucie, że cokolwiek bym nie napisała, zabrzmi to banalnie w zderzeniu z ciążącą gdzieś w piersi prawdą o ludzkim bólu i dramatach. Tak samo czuję w przypadku wspomnień Sophie Daull wydanych w postaci książki „Camille, moja ptaszyna”. Camille nie żyje. Zmarła nagle, po czterech dniach niespodziewanej choroby, w wieku szesnastu lat. Myślę, że jej matka – Sophie – chciałaby, żeby pisać o tym wprost, tak jak wolała, by ludzie, którzy ją otaczali nie stosowali eufemizmów wobec tego, co się zdarzyło.

Nie jestem sobie w stanie wyobrazić bólu, który czują rodzice po śmierci ukochanego dziecka. Nie znałam Camille, a mimo to jej historia rozrywała mi serce i zmuszała, by przynajmniej na moment odłożyć książkę, złapać oddech. Niewiele to dawało, bo myślałam wtedy o tym, że wszyscy Ci, którzy bezpośrednio zderzają się z taka tragedią nie mogą zrobić nic, by się od niej uwolnić. Świat nie ma zamiaru się zatrzymać, co zresztą tak uderzało Sophie po śmierci córki. Życie toczy się dalej, wykonuje się różne czynności, załatwia sprawy, nie umiera się mimo ogromu bólu, który nawet trudno opisać.


Tyle jest emocji w tych wspomnieniach, a jednak z „Camille, moja ptaszyna” nie wylewa się morze żalu, wskazywania winnych (a uwierzcie mi – w takiej sytuacji chciałoby się ich szukać) i rozdrapywania ran. Mimo że jest w niej mnóstwo cierpienia, to Sophie nie chce być patetyczna, ale też nie udaje siły, gdy jej ciało zgina się w rozpaczy. Pragnie pamiętać swoją córkę Camille, stara się by jej imię wybrzmiało. Myślę, że tymi zapiskami szuka też ukojenia, żegna się i nie żegna jednocześnie. Robi to, bo czuje taką potrzebę, bo być może właśnie to pisanie w niebieskim zeszycie utrzymywało ją w tamtym momencie na powierzchni. Podzieliła się ze mną swoimi wspomnieniami, wzbudzając refleksje nad kruchością życia, a teraz mogę szepnąć „Camille” i wiem, że to ma znaczenie.


 Garść cytatów:

Ludzie mają okrągłe zdania na tę okazję, wyciągają je ze swoich podręczników pocieszania…
Nie chcę być pocieszania.
Żyję okaleczona, moje życie zostało ucięte. To wszystko”. (s. 46)

Pozostawać przy życiu, ze wszystkimi gestami powtarzanymi każdego dnia, przez wszystkie dni, które jeszcze nadejdą, wydawało mi się, wciąż mi się wydaje, szczytem absurdu, najgorszą z kar. Bezlitosne przykazanie. Jedenaste”. (s. 50)

To niepojęte, że taka wiadomość nie zabija od razu, na miejscu, tych, którzy ją przekazują i tych, którzy ją otrzymują”. (s. 83)

~~*~~
Za książkę dziękuję Wydawnictwu Czarna Owca.

Zobacz również

15 komentarze

 1. O dobrych książkach, które dotykają ludzkich spraw trudno jest pisać, wiem coś o tym. Ale pięknie opisałaś tę powieść.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę książkę w planach. Takie publikacje wzbudzają bardzo wiele emocji, ukazując tragedie dotykające wiele osób. O takich książkach zazwyczaj także trudno pisać.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To prawda, ciężko w takim przypadku znaleźć odpowiednie słowa.

   Usuń
 3. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale już mnie nią zainteresowałaś. Bardzo lubię takie powieści, chociaż za każdym razem łamią mi serce.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Najtrudniejsza w tym wszystkim jest świadomość, że to prawdziwe wydarzenia i prawdziwe emocje.

   Usuń
 4. Nie słyszałam o tej książce, ale kierując się Twoją opinią widzę, że warto ją przeczytać. Pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że warto, chociaż lektura takich zapisków nie jest łatwa.

   Usuń
 5. Kolejna Twoja rekomendacja, którą MUSZĘ mieć. Niewiele zdradzasz, ale to dobrze. Uczucia, które opisujesz, mówią same za siebie. Przypomina mi się lektura reportażu "Żeby nie było śladu". Nigdy nie wylałam tylu łez nad książką... Jakiś czas później był "Mischling". Obie książki są tak bolesne, że nie chce się do nich wracać, a jednak czuję, że pewnego dnia to zrobię, przeczytam ponownie... Historia Camille, jak wnioskuję z Twojego wpisu, też jest biograficzna. Prawda?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to prawdziwy zapis wspomnień matki, która straciła córkę.
   A na wskazane przez Ciebie książki na pewno zwrócę uwagę.

   Usuń
 6. Kolejna książka, którą chciałabym przeczytać, objętość niewielka, a jednak treść refleksyjna i warta zapoznania się. Życie jest kruche,a takie lektury chociaż niełatwe otwierają oczy na cierpienie innych...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Kruche i niepewne, to prawda. W codziennym biegu zazwyczaj się o tym nie myśli, ale takie książki budzą sporo refleksji o życiu właśnie.

   Usuń
 7. Ostatnio ewidentnie ciągnie mnie ku takim pozycją. Trochę zachowuję się jak masochistka emocjonalna, ale mam jakąś wewnętrzną potrzebę zagłębiania się w ludzkie przeżycia oraz uczucia i to nie koniecznie te dobre. Tytuł zapisałam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Spotkania z taką literaturą nigdy nie są łatwe, ale myślę, że są potrzebne, więc Cię rozumiem.

   Zawsze mocno przeżywam też na przykład literaturę obozową, a jakoś mimo to czuję potrzebę, żeby po nią sięgać, bo przynajmniej tyle mogę zrobić - poznać czyjeś wspomnienia i pamiętać o tym, co było.

   Usuń
 8. Kasiu, jestem oszołomiona wymownym pięknem Twoich wrażeń po lekturze "Mojej ptaszyny". Nie znam (jeszcze) tej książki, lecz wiem, że należy ona do gatunku tych lektur, które zdrugoczą prawdą, niezaprzeczalną zaszłością faktów i ich nieodwracalnością. Moja wyobraźnia jest zbyt wątłą, bym mogła w niej zbudować chociaż ułamek rodzicielskiego rozdarcia po stracie dziecka, lecz pamiętam, że własną utratę przypieczętowałam solenną obietnicą pamięci - kultywowania wspomnień i mówienia, ponieważ milczenie powleka wszystko sekretem, ale i niepamięcią.

  Nie wiem, co jest najstraszliwsze w cierpieniu po stracie - fakt, że świat nadal się kręci bez naszych najbliższych? Konieczność wykonywania nadal tych samych, zawieszonych w codzienności obowiązków? Obojętność i brak słów, którymi można pocieszyć? Masz rację - kojąca jest świadomość, że szeptane przez nas imiona mają znaczenie - nawet wobec utraty...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję za miłe słowa - przyznaję, że ciężko mi się o tej książce pisało. Te największe emocje zawsze najtrudniej ubrać w słowa. A Sophie jako matce na tym właśnie zależy - aby pamiętać i pochylić się na moment nad historią jej córki.

   Wiesz, mam wrażenie, że ten świat, który się nie zatrzymuje w obliczu tragedii z jednej strony wzbudza sprzeciw, ale z drugiej nie pozwala całkowicie się zatracić w cierpieniu, niejako zmusza, by żyć mimo wszystko dalej, nawet jeśli na początku wydaje się to nierealne i zbyt trudne.

   Usuń

Zapraszam do dyskusji i dziękuję za każde pozostawione słowo :)

Polub K-czyta na Facebooku

Obserwatorzy