Cilla & Rolf Börjlind – Czarny świt

20.07.2017


Cilla & Rolf Börjlind, Czarny świt [Svart gryning], tłum. Inga Sawicka, Czarna Owca, 2015, 424 strony.
Cykl: Tom Stilton i Olivia Rönning, tom 3.

Cilla & Rolf Börjlind swoją kolejną powieścią wzbudzili we mnie emocje podobne do tych, jakie dostarczyły mi dwie poprzednie części serii, czyli „Przypływ” i „Trzeci głos”. Polubiłam Olivię i Toma i przyjemnie było się znowu z nimi spotkać  - tym bardziej, że jak zawsze musieli się zmagać z intrygującą i niepokojącą sprawą.

Gdy chociaż przez sekundę człowiek wyobrazi sobie moment, w którym czyjeś mordercze dłonie ujęły główkę trzyletniej dziewczynki i bez chwili wahania skręciły jej kark, to obraz ten będzie się wgryzał w myśli zdecydowanie dłużej. Babcia małej Emilie zostawiła ją samą tylko na kilka minut na podwórku w piaskownicy. To wystarczyło, by jej zięć, który właśnie wrócił, natknął się na scenę rodem z horroru. Kto mógł skrzywdzić niewinne dziecko?


Olivia jako świeżo upieczona policjantka będzie zaangażowana w całą sprawę i po raz kolejny dowiedzie, że potrafi patrzeć na wszystko z nieco innego punktu widzenia. A możliwości jest wiele – zemsta na rodzinie dziecka, działanie psychopaty, podłoże rasistowskie – to tylko kilka z nich. W mieście nie brakuje ludzi, którzy głoszą hasła czystości szwedzkiej rasy i konieczności pozbycia się chwastów, więc ten trop policjanci będą musieli wziąć pod uwagę. Pojawi się też sprawa z przeszłości, w którą zaangażuje się Tom – zabójstwo prostytutki w hotelu. Przed laty został odsunięty od śledztwa i nigdy nie ustalono co się wtedy stało, ale pewna książka z wycinkami może rzucić nowe światło na tamte wydarzenia.


„Czarny świt” od razu wzbudza emocje, bo nie sposób przejść do porządku dziennego nad makabrycznymi działaniami zabójcy. Wszyscy bohaterowie zaangażowani w sprawę pracują na najwyższych obrotach i tym samym sporo się w książce dzieje. Kolejne przesłuchania, tropy, nowe poszlaki – wszystko to wzbudzało we mnie zainteresowanie, ale przyznam, że od pewnego momentu miałam wrażenie, że śledztwo prowadzi do jedynego możliwego finału. Trochę brakowało mi tej iskry, która by mnie w środku rozpalała w dążeniu do rozwiązania kryminalnej zagadki. Wydawało mi się, że autorzy nie zdołają mnie zaskoczyć… Teraz mogę jednak napisać, że Cilla & Rolf Börjlind mieli kilka asów w rękawie. Przyznam, że takie splecenie wszystkich wątków jest godne podziwu i tylko chwilami migało mi w głowie pytanie (podobnie było w „Trzecim głosie”) na ile prawdopodobnie ta końcówka wypada i czy w tym łączeniu ze sobą poszczególnych elementów autorzy nie poszli o krok za daleko.

Dostrzegam to, że od szwedzkiego duetu wymagam coraz więcej, a nadal otrzymuję raczej ten sam – notabene bardzo dobry – poziom. I trudno jest narzekać, gdy styl nie zawodzi, bohaterowie są niezwykle wyraziści, kryminalna zagadka miesza się z ważnymi społecznie tematami,  ilość wątków i powiązań nie pozwala się nudzić, a całość jest okazją do wysilenia szarych komórek. I gdybym tylko nie miała żadnego „ale” - czy to do zbiegów okoliczności jak w „Przypływie”, czy do zaskakującego, ale nie jestem pewna czy nie zbyt naciąganego zakończenia w „Trzecim głosie” i „Czarnym świcie”… Nie mam wątpliwości, że Cilla & Rolf Börjlind stworzyli serię po którą warto sięgnąć, ale nadal uważam, że stać ich na jeszcze więcej.
  Garść cytatów:

Jak pojedziesz na stały ląd, od razu robi się wokół ciebie gęściej a to zakłóca spojrzenie. W końcu widzisz tylko ścianę sąsiedniego domu. Ogranicza to twoje spojrzenie i jednocześnie ogranicza ciebie. Tu nic nie zakłóca spojrzenia, można patrzeć daleko jak okiem sięgnąć. To jest wolność”. (s. 152)

~~*~~
Za książkę dziękuję wydawnictwu Czarna Owca.

Tom Stilton i Olivia Rönning
Przypływ | Trzeci głos | Czarny świt | Śpijcie, kotki

Zobacz również

16 komentarze

 1. Bardzo lubię kryminały, ale to już chyba wiesz. Nie czytałam do tej pory takiego, który wyszedłby spod pióra szwedzkiego pisarza, a tu mamy od razu duet autorski. Iryguję mnie już sama fabuła, makabryczne morderstwo i cała ta niewiadoma, która ciąży nad powieścią.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Myślę, że ta seria mogłaby Ci się spodobać :)

   Usuń
 2. Na razie czytałam tylko "Przypływ", a tu już kolejne książki z serii są :) Muszę nadrobić zaległości, bo to całkiem przyzwoita seria!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A niedługo pojawi się czwarty tom! :) Czytaj, czytaj :)

   Usuń
 3. Chętnie przeczytam, ale zacznę od poprzednich części!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To najlepsze rozwiązanie, wtedy też inaczej spojrzysz na bohaterów, gdy będzie znała ich przeszłość :)

   Usuń
 4. Nie miałam pojęcia o tej serii, a bardzo lubię kryminały (zwłaszcza skandynawskie!). Muszę koniecznie zanotować się tytuły, które ukazały się w ramach serii i w najbliższym czasie po nie sięgnąć :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest wiec szansa, że ta seria przypadnie Ci do gustu :) Tego Ci życzę :)

   Usuń
 5. Mam na oku tę serię i jestem pewna, że prędzej czy później sięgnę po pierwszy tom. W końcu niecodziennie zdarza się, by cykl trzymał poziom przez tak długi czas. Sprawa kryminalna zapowiada się wyjątkowo paskudnie, więc liczę też na element zaskoczenia.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ciekawa jestem co byś o tej serii napisała :) W fotel może nie wbija, ale historie są zajmujące, a bohaterowie intrygujący :)

   Usuń
 6. Ale piękne zdjęcia:) zakochałam się w nich! A książkę na pewno przeczytam, ale zacznę od tomu pierwszego!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję - bardzo mi miło! :)
   Sięgnięcie najpierw po pierwszy tom to zdecydowanie dobry pomysł :)

   Usuń
 7. Podoba mi się to, że oprócz kryminalnej zagadki autorzy poruszają również tematy społeczne. O tej serii wcześniej nie słyszałam, ale brzmi intrygująco ;) Gdy tylko zagłębię się trochę w kryminały na pewno sięgnę i po te pozycje !

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. To cenne, bo liczy się nie tylko rozwiązanie zagadki, ale i powstała wokół niej otoczka :)

   Usuń
 8. Opis fabuły bardzo mnie przekonuje, podoba mi się też fakt, że bohaterowie są dobrze opisani. Chętnie sięgnę po ten cykl. Pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Polecę mamie :) Tego autora jeszcze nie zna(my), a węszę tu miłość od pierwszego zaczytania :)

  OdpowiedzUsuń

Zapraszam do dyskusji i dziękuję za każde pozostawione słowo :)

Polub K-czyta na Facebooku

Obserwatorzy